loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • Uzun Yol Öncesi Araçta Neler Kontrol Edilmelidir?

Uzun Yol Öncesi Araçta Neler Kontrol Edilmelidir?

blog_img

Tatil, iş ya da gezmek amaçlı uzun yola çıkmaya karar vermiş olabilirsiniz. Ancak bu uzun yola otobüsle ya da uçakla değil de, aracınızla çıkmaya karar verdiyseniz, aracınızda bazı kontrolleri yaptırmanız gerekiyor. Bu şekilde, yolda karşınıza çıkabilecek bazı durumlara karşı da önlem almış olacaksınız. Uzun yol öncesi araçta neler kontrol edilmelidir? Sorusunu detaylı olarak şu şekilde cevaplandırabiliriz..

Uzun Yola Çıkacak Araçlar Hakkında

Uzun yol öncesi araçta neler kontrol edilmelidir? sorusunun cevaplarını dikkate alarak, aracınıza bakım yaptırdığınızda daha sağlıklı bir seyahat geçirmiş olacaksınız. Sırayla şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Aracın bakım gerektiren parçaları olabilir: Eminiz ki, aracınızın rutin olarak kontrollerini ve muayenelerini yaptırıyorsunuz. Ancak araçta bazı parçalar var ki, belirli aralıklar kontrol edilmesi gerekiyor. Aynalar, silecekler, farlar ya da sinyal ekipmanları bu parçalardan bazılarıdır. Eğer bu parçaları kendiniz kontrol edemiyorsanız, bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.
 • Tekerleklerin bakımı: aracın en önemli parçalarının başında, şüphesiz ki, tekerlekler gelmektedir. Uzun bir yolculuk denilince akla gelen parçalar, tekerlekler olmaktadır. Tekerleklerin basıncı, dişleri ve lastiklerin ömrü burada belirleyici kriterlerdir. Yola çıkarken, yanınıza mutlaka yedek lastik almanızı öneririz. Lastikleriniz ne kadar iyi olursa olsun, yoldaki çeşitli maddeler dolayı, lastikleriniz zarar görebilir.
 • Frenlerin önemi: Aracın lastiklerden sonraki en önemli parçaları, frenlerdir. Frenler, kazaların çıkmasındaki en temel sebepleri arasındadır. Bu sebeple eğer kendiniz kontrol edecekseniz, mutlaka frenlerin sesini iyi dinlemelisiniz. Size farklı gelen sesler için uzmanlardan yardım alabilirsiniz.
 • Yağ ve su kontrolü: Düzenli olarak kontrol edilen parçaların başında yağ ve su sıvıları gelmektedir. Bunun dışında cam sıvılarınızı da yola çıkmanda kontrol etmenizi öneriyoruz
 • Zorunlu ekipmanlar: Sizin de bildiğiniz gibi bazı parçaların, araçlarda bulunması zorunlu. Bunlardan bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz: ilk yardım çantası, yangın tüpü vb. Zorunlu parçaların, son kullanma tarihlerini kontrol edebilirsiniz.
 • Polis çevirmelerine karşın önlem alın: Yolculuk boyunca sorun yaşamamak istemiyorsanız, polis çevirmelerine karşı gerekli belgeleri yanınızda bulundurmalısınız. Ehliyet, ruhsat, kimlik vb. evraklar bunlardan bazılarıdır.
 • Sigorta: Trafik kanununa göre, trafiğe çıkan bütün motorlu araçlarının sigortasının olması gerekiyor. Bunun dışında kasko sigortası yaptırarak da aracınızı koruma altına alabilirsiniz. Yola güvenli çıkmak için bu sigortalar olmazsa, olmaz.
 • Yol haritası: Gideceğiniz yoldan çok emin değilseniz, navigasyon cihazı alabilir ya da harita kullanabilirsiniz. Bu şekilde kaybol ihtimalini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Uzun yol öncesi araçta neler kontrol edilmelidir? Sorusunun cevabını genel olarak bu şekilde verebiliriz. Araçlarla yola çıkmak, dikkat gerektiriyor. Özellikle bayram zamanlarında, trafik normalden daha fazla yoğunlaşıyor. Bu yoğunluk durumundan zararlı çıkmamak için, aracınızda yukarıdaki noktalara dikkat ederek, kontrol etmelisiniz.

Uzun Yol Öncesi Araçta Neler Kontrol Edilmelidir?

Sadece uzun yol için değil, kısa yollar için de araçlarınızın kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Her yolculuk için araçların bakımının yaptırılması ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Gideceğiniz mesafe yarım saat olsa bile, aracınız arızalanabilir.

Uzun yol öncesi araçta neler kontrol edilmelidir? Sorusunu soruyorsanız, bu soruyu bir de kış mevsimine göre cevaplamamız gerekecektir. Kış mevsiminde genellikle yağıştan kaynaklı, aracın buji kabloları ıslanıp, hasar görebilir. Islak buji de, trafikte ciddi durumlara sebebiyet verebilir. Kış aylarında, bujiyi biraz gevşeterek, trafiğe çıkabilirsiniz. Bunun dışında kış aylarında soğuktan dolayı, araçtaki su donabilir. Bu da motorda çeşitli arızalanarak sebebiyet verebilir. Eğer kış aylarında uzun yola çıkacaksanız bu noktalara dikkat etmeniz gerekecektir.

Trafiğe Önleminizi Alarak Çıkın!

Uzun yol öncesi araçta neler kontrol edilmelidir? Sorusunu ana hatlarıyla bu şekilde cevaplandırabiliriz. Ailece çıktığınız bu uzun yolda, sevdiklerinizi ve kendinizi koruma altına almak istiyorsanız, bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Araçlarınızın bakımını ihmal etmeden yola çıkabilirsiniz. Gideceğiniz yolda bir sorun olmayabilir. Ancak trafikte sizinle beraber seyahat eden pek çok araç bulunuyor. Bu sebeple trafik kurallarına uymalı ve aracınızı yola hazırlamalısınız. Bu şekilde sadece kendinizi ve sevdiklerinizi değil, 3. Kişileri de korumuş olursunuz. Bu duruma trafiğe çıkan herkes dikkat ederse, seyahatler kazasız ve sıkıntısız geçebilir.

Designed By Teknolojik bilişim