loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Lastik Zinciri Nasıl Takılır?

blog_img

Lastik zinciri genellikle kış aylarında oldukça fazla kullanılan bir üründür. Ancak ne yazık ki sürücülerin büyük bir kısmı zincir takmayı çok iyi bilmiyor. Bu noktada doğru zincirin nasıl takılıp, takılmadığı da en çok araştırılan konuların arasında yerini alıyor. Sürücüler için kış lastiğinin kullanımı kaçınılmaz bir hal alı. Ancak sadece kış lastiği kullanarak kendinizi kışın o tehlike haline gelen yollardan koruyamazsanız. Bu durumda devreye lastik zinciri girmektedir. Bu ürünler, sürücülerin karlı yollarda korunmasını sağlamaktadır.  Peki, kar zincirinin nasıl takıldığını anlatmadan önce, bu ürünün ne olduğunu açıklamamız daha doğru olacaktır.

Lastik Zinciri Hakkında

Lastik zincirleri, tekerleğin buzda boş dönmesini ve istemsiz yollarda kaymasını önlemek amacıyla kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Ancak şunun da altını çizmek istiyoruz. Ne kadar kaliteli ürün kullanırsanız kullanın, tehlikeyi hiçbir zaman önleyemezsiniz. Lastik zinciri de her tekerleğe olmaz. Bunun için de özel kış lastiği kullanmanız sağlıklı bir yolculuk açısından oldukça önemlidir.

Sizlerin de bildiği gibi, kış aylarında yollar çok tehlikeli bir hal almaktadır. Özellikle trafiğinde çok fazla olduğu yerlerde kazalar kaçınılmaz bir hal alabiliyor. Ülkemizde bu noktada lastik zincirinin ayrı bir yeri bulunmaktır. Hem güvenliği arttıran hem de sürücülere keyifli bir sürüş keyfi yaşatan bu ürünler, güvenliği tam anlamıyla hissedilmesini sağlamaktadır. Kar zinciri ya da lastik zinciri ilk doğru tekerleği seçtiğiniz zaman kışa hazır olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Lastik Zinciri Takımı Nasıl Yapılır?

Lastik zinciri takımı çok zor bir işlem değildir. Sadece biraz dikkatli olunması ve ürünlerin parçalarının doğru yere takılmış olması gerekmektedir. İsterseniz, bu konu hakkında yüklenen videoları inceleyebilir, dilerseniz de, uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Bayanlar özellikle bu konuda zorlanabildikleri için yardım almaları, daha kolay olacaktır. Uygun fiyatlarda, lastik zincirlerinizle yola hazırlanabilirsiniz.

Karlı Havada Aracımı Nasıl Güvenli Sürebilirim?

Sizler ne kadar lastik zinciri ya da kar lastiği kullanırsanız kullanın, diğer sürücüler sizin kadar dikkatli olamayabiliyor. Önlemlerin alınmadığı ve son derece tehlikeli olan yollar, büyük kazalarla sonuçlanabiliyor. Bizler de bu noktada karlı ve kötü havalarda araçlarınızı nasıl güvenli bir şekilde sürebileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Kötü Havalarda Araç Sürme Teknikleri

Kışın soğuk havalarda buzlanma çok fazla görülmektedir. Ancak köprüler, viyadükler ve virajlarda bu donmalar ve buzlanmalar daha da fazladır. Eğer yola çıkmak için biraz daha vaktiniz varsa, şu önlemleri alabilirsiniz:

  • Silecekler soğuk havada camlara yapışabilir. Bunun için ön tarafa karton koyabilirsiniz. Bu şekilde silecekleriniz yapışmayacak ve zarar görmeyecektir.
  • Yola çıkmadan önce, aracınıza sıcak yiyecek ve içecek depolayabilirsiniz.
  • Antifriz seviyesini kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.
  • Eğer aracınızı garaja park edecek bir yer bulamıyorsanız, ya da gideceğiniz yerde yoksa bunun için bagajınızda sprey, buz çözücü ya da buz kazıyıcısı gibi ürünler kullanabilirsiniz.
  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer zamanı geldiyse, araçlarınıza doğru kar lastiği taktırmanız gerekecektir. Aynı zamanda aracınızın lastiklerinde lastik zinciri olması da gerekmektedir.

Yukarıdaki önlemleri aldığınızda, güvenli bir sürüş sizleri beklemektedir.

  • Yola çıktığınız zaman yavaş ve dikkatli bir şekilde araçlarınızı sürmeniz önerilir.
  • Karlı ve buzlu bir yokuştan aşağıya doğru iniyorsanız, belirli aralıklarla aracınızı frenlemelisiniz
  • Yolda lastik izleri mutlaka olacaktır. Düz yolda gitseniz bile bu lastik izlerini takip etmeniz gerekmektedir.
  • Camlar buğulanabiliyor. Bunun sebebi, dışarısının soğuk, içerisinin sıcak olmasından kaynaklanmaktadır. Aracınızın klimasını açarak, aynı zamanda yan camlardan birini açarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Yukarıdan da anlayabileceğiniz gibi, güvenli bir sürüş keyfini yaşamak istiyorsanız, araçlarınızda lastik zinciri kullanmanız gerekmektedir. Kışın havalar ve iklim değişimleri yüzünden çok fazla yağış olmaktadır. Bu yağışlarda, donarak buzlanmaya ve dona dönüşmektedir. Bu yollarda araçlar çok fazla kayarak, kazalara sebebiyet verebiliyor. Kullanılan ürünler, bu kazaları tamamen ortadan kaldırmasa da en azından, azaltabiliyor. İşte bu yüzden de Emniyet Müdürlüğü bu ürün belirli aralıklarda kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Kullanılmayan ürünler için sürücülere para cezası uygulanırken, aynı zamanda ehliyet ceza puanı da kesilmektedir. Bizler de bu noktada sizleri uyararak, lastik zinciri kullanmanız gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

Designed By Teknolojik bilişim