loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Benzinli Arabaya Mazot Koyulursa Ne Olur?

blog_img

Araç sürücülerinin özellikle ekonomi gerçekleştirmek veya bazen sadece tecrübe elde etmek açısından yaptıkları hatalar bulunmaktadır. Örneğin, bu hatalar arasında benzinli araca mazot koyulması, çok sık görülen noktalardan birisidir. Bazı kişiler için bu durum asla olmayacak bir şey değil şeklinde kabul edilse de bazı uzmanlar tarafından asla yapılmaması gereken bir şey olarak da kabul edilmektedir. 

Bugün otomotiv endüstrisine bakıldığında her araçta yakıt sistemi çok önemli bir nokta oluşturmaktadır. Özellikle neredeyse 100 yıldır devam eden araçlarda fosil yakıt kullanımı yerine elektrik enerjisi ile çalışan, su ile çalışan veya borla çalışan araçlar gibi birçok teknoloji üzerinde çalışılmaktadır. Bu noktada özellikle yakıt tasarrufu elde edilmesi, ekonomik araç kullanılması, doğal kaynakların daha az tüketilmesi ve çevre kirliliğinin azaltılması konusunda elektrikli araçlar üzerinde durulmaktadır.

Konunun global ölçüsü ayrı bir tarafta durmak üzere ülkemiz tarafından bakıldığında en önemli konu araçlarda yakıt tasarrufu sağlanması ve daha ekonomik araç kullanılmasıdır. Özellikle benzinli araçlarda yüksek yakıt sarfiyatı nedeniyle daha uygun fiyatlı yakıt için çok uzun yıllar LPG kullanımı tecrübe edilmiştir. Ancak günümüzde birçok kişi mazot yani diğer ismi ile motorin kullanımının daha avantajlı olduğunu da kabul etmektedir.

Araçlarda benzin, motorin veya otogaz kullanımına bağlı olarak yakıt sarfiyatı ve tasarrufları değişmektedir. Bu nedenle benzinli araç kullanan birçok sürücü aracında benzin yerine motorin kullanımı konusunda araştırma yapmakta hatta bu tecrübeyi bizzat deneyerek elde etmekten kaçınmamaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre uzmanlar benzinli bir araçta dizel yakıt kullanılmasının istisnai bir yere sahip olduğunu ifade etmektedir.

 

Benzin Yerine Motorin Kullanılabilir Mi?

Uzmanların değerlendirmeleri bağlamında istisnai olarak bazen benzinli araçlarda motorin kullanımı tercih edilebilir. Teknolojik açıdan bakıldığında da günümüz araçlarında yakıt girişi yakıtın tipine göre farklılığa sahiptir. Özellikle benzin istasyonlarındaki fiziksel yapıya bakıldığında, yakıt girişi açısından benzinli araç ile motorinli araç için kullanılan pompa girişleri birbirinden farklı boyutlardadır. 

Her ne kadar ortada fiziki farklılıklar yer alsa da buna rağmen birçok kişi benzinli araca mazot koyma denemesi yapmaktadır. Ancak bu konuda benzin ile mazot arasındaki kimyasal farklar da ortaya çıkmaktadır. Örneğin, en büyük farklardan birisi benzinin mazottan daha yanıcı olmasıdır.

 

Benzinli Arabaya Mazot Koymanın Sonuçları Ne Olur?

Aradaki fiziksel ve kimyasal farklara bakıldığında, benzinli araca mazot kullanımı sonucunda birçok farklı durum ile karşılaşılabilir. Örneğin, ilk aşamada ateşleme mekanizmasına bakıldığında benzinli bir araçta yakıt motora ulaştığında silindirlerde bu yakıtın yakılması için buji kullanımı görülür. Buji yeterli ısınmayı oluşturmak için benzini tutuşturur ve motorun içerisindeki yanma odalarında patlamalar yaşanır ve bu şekilde motor güç üretir.

Çalışma sistemi belirli olan benzinli araçlarda, motorin kullanıldığında buji karşısına çıkan bu daha yağlı ve tutuşması daha zor olan yakıt için zorlanmaya başlar. Bu duruma karşılık olarak buji ya motorun ateşleme işlemini sağlayamaz ya da ateşleme gerçekleşse dahi çok zor gerçekleşir.

Tüm bu bilgilere rağmen benzinli araçta motorin kullanımı sonucunda araçta ateşleme sağlanarak ilerleyiş elde edilse dahi belirgin sıkıntılar ortaya çıkar. Eğer araç çalışmadan önce bu durum fark edilirse, öncelikle araçta motorinin tamamen temizlenmesi büyük bir fayda sağlayacaktır. Çünkü motorin ile çok düşük miktarda bir ilerleme sağlasanız dahi benzinli araba mazot ile çalıştığında, kısa bir süre sonrasında araç duracaktır.

Benzinli araçlarda araç içerisindeki filtreler benzin yakıtına göre ayarlanmıştır. Bu nedenle motorin kullanıldığında araç egzozundan çok siyah ve kokusu çok yoğun bir duman çıkmaya başlayacaktır. Bu durum sonucunda araba motoru çok fazla zorlandığı için subaplar gibi birçok farklı noktada arıza yaşanabilir ve genellikle araç otomatik bir şekilde durmayı seçer.

 

Motor Yenileme İle Karşılaşabilirsiniz

Motorin ekonomik olarak benzinden daha ucuz ve faydalı görülse de benzinli bir araca motorin koyulması araçta büyük arızalar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Çünkü dizel yakıtı olarak bilinen mazot içinde belirli kimyasallar bulunur ve bu kimyasallar motor piston parçalarında kayganlaştırmaya neden olur. Bu küçük problemler dahi genellikle aracın durmasına neden olurken, üsteleyerek benzinli araç motorin ile kullanıldığında motorun tamamen indirilmesi ve değiştirilmesi dahi gerekebilir.

 

Mazot İle Çalışan Arabaya Benzin Konulursa Ne Olur? Dizel Araca Benzin Koymak

Motor hangi hakıt için çalışıyor  ise çalışma sistemi ve parçaları da o yakıta göre ayarlanmış olduğu için orjial yakıtı ne ise otomobilinize o yakıtı doldurmak çok önemlidir. Mazotlu arabaya benzin konulursa da motor yenileme riski yine ortaya çıkar. Yakıt depo kapağında aracın hangi tür yakıt ile çalıştığı yazmaktadır.

 

Designed By Teknolojik bilişim